Előzmény cikkeink:
A gazdasági társaságok kedvezményezett átalakulása – 1.rész
A gazdasági társaságok kedvezményezett átalakulása – 2.rész
Az általános forgalmi adó és az átalakulás
Az átalakulás (ideértve a szétválást és a kiválást is) esetén a jogelődtől a jogutódhoz átkerülő termékek, szolgáltatások után a jogelődnél általános forgalmi adófizetési kötelezettség keletkezik, beállnak a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatások.
Amennyiben olyan átalakulásra kerül sor, amelyben a jogelőd nem szűnik meg, abban az esetben a jogelődöt a szerzővel együtt egyetemleges felelősség terheli.
Milyen hatása van a kedvezményezett átalakulásnak a vagyonszerzési illetékkel kapcsolatosan?
A kedvezményezett átalakulásnak nem csak adójogi következményei vannak.
Az átalakulás, egyesülés és szétválás esetében is lényeges kérdés, hogy mi történik a jogelőd társaság vagyonával, és a visszterhes vagyonszerzési illeték hatálya alá tartozó vagyontárgyakkal (pld. az ingatlannal vagy az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni részesedéssel).
Előfordulhat, hogy olyan társaság dönt az átalakulásról, amelynek ingatlanvagyona, vagy pedig a visszterhes vagyonátruházási illeték alá eső más vagyontárgya van, amelyek az átalakulást, egyesülést, szétválást követően más társaság tulajdonába kerülnek. Ez esetben a vagyont megszerző társaság visszterhes vagyonátruházási illetéket köteles teljesíteni. Ezen főszabály alól kivételt jelent a kedvezményezett átalakulás, amely esetben a vagyonszerző mentesül az illetékfizetési kötelezettség alól.
Emiatt a kedvezményezett átalakulás célszerű lehet olyan esetben, amikor az adott társaság kizárólag valamely visszterhes vagyonszerzési illeték hatálya alá tartozó vagyontárgyát, vagy ingatlanát kívánja értékesíteni. Ilyen esetben ugyanis eldönthető, hogy az adott vagyontárgy, ingatlan közvetlenül kerüljön értékesítésre, vagy az azt tulajdonló társaságnak a részesedéseit értékesítsék a tagok.
Az illetékfizetési kötelezettség tekintetében lényeges szempont, hogy ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni részesedésének (üzletrészének, részvényeinek) az átruházása csak a jogszabályban meghatározott mértékű (vagyis 75 %-os vagy azt meghaladó) részesedés esetén áll fenn.
Amennyiben egy ingatlant több olyan vevő kívánja megvenni, akik esetében a vagyoni betét megszerzése nem esik illetékfizetési kötelezettség hatálya alá, akkor akár illetékmentes is lehet az ingatlan megszerzése. Ezen cél megvalósításának az eszköze lehet a kedvezményezett átalakulásnak minősülő olyan szétválás, amely során kiválással létrehozzák azt a társaságot, amelynek a tulajdonában kerül az értékesítendő ingatlan(ok) vagy más vagyontárgy. Ezt követően pedig nem magát az ingatlant, illetve a vagyontárgyat, hanem azon társaság vagyoni részesedését (üzletrészét, részvényét) értékesítik, amelynek az a tulajdonában áll.
A kedvezményezett átalakulással tehát ingatlanok átruházása akár illetékmentes is lehet. Azonban ilyen jogügyleteket megelőzően érdemes megvizsgálni az azokkal kapcsolatos adókötelezettségeket is.